Međunarodni dan biodiverziteta: Škoda Auto podržava biološku raznolikost širom sveta

Povodom obeležavanja Međunarodnog dana biodiverziteta, Škoda Auto predstavlja odabrane mere i projekte usmerene na podršku očuvanja biološke raznolikosti u svojim proizvodnim pogonima širom sveta. Zaposleni kompanije imaju aktivnu ulogu u sprovođenu ovih mera zaštite okoline. Škoda Auto kombinuje svoje sveobuhvatne obaveze prema održivosti duž celog lanca vrednosti pod okriljem svoje strategije GreenFuture.

Michael Oeljeklaus, član uprave Škoda Auto za proizvodnju i logistiku, kaže: „Kao međunarodni proizvođač automobila, Škoda Auto je itekako svesna svoje ekološke odgovornosti. Nastavak smanjivanja ekološkog uticaja naših poslovnih aktivnosti jeste i biće ključni aspekt naše korporativne strategije. Na našim lokacijama širom sveta u potpunosti smo predani očuvanju i obnovi biodiverziteta – čak i izvan vrata naših pogona. Angažman zaposlenih je ključan i igra centralnu ulogu u tome; svake godine „Škodijanci“ zajedno pokreću projekte i dugoročno pomažu u zaštiti naše okoline.“

Više od 70.000 novih stabala u 2023
Od 2007. proizvođač automobila sadi jedno mlado stablo za svako vozilo koje isporučuje kupcima u Češkoj Republici, i još 2021. godine ta brojka je premašila milion. Škoda dileri i kupci takođe su uključeni od 2017. Ukupno će biti posađeno 71.152 nova stabla samo u 2023. Ovo drveće zadržava vodu u tlu i sprečava eroziju, a doprinosi biodiverzitetu i održavanju ekosistema u ravnoteži. U saradnji sa Fondacijom, inicijativa i ove godine nudi program finansiranja za koji se mogu prijaviti gradovi, opštine, neprofitne organizacije, škole, nacionalni parkovi i druge institucije širom zemlje kako bi podržali svoje projekte. Organizacije koje primaju sredstva otkupljuju sadnice, a Škoda Auto pokriva troškove i učestvuje u brizi o njima.

Ruku pod ruku sa sadnjom drveća idu i dendrološka istraživanja koja se od 2010. godine sprovode godišnje u periodu od dva do tri meseca tokom leta i jeseni. Istraživanjem se pravi inventar svih vrsta drveća, ukupno preko 1200 stabala i više od 460 grupa grmova koji se nalaze na površini od 24.000 m². Istraživanje uključuje praćenje i beleženje niza parametara, uključujući rod i vrstu, opseg stabla na 1,3 metra od osnove, njegovu visinu, fiziološku starost i revitalnost.

Vrtovi Krakonoš – nova inicijativa
Škoda Auto Endowment Fund je ove godine pokrenuo inicijativu finansiranja Krakonoš Vrtovi uz podršku sektora Škoda Auto Brend menadžmenta i Volkswagen Financial Services. Nosilac programa je Nacionalni park Krkonoše. Inicijativa je posvećena zaštiti prirode i promovisanju biološke raznolikosti – na primer, u smislu vrsta u određenom okruženju i ekosistema na određenoj lokaciji. Gradovi, lokalne vlasti i druge organizacije mogu da dobiju bespovratna sredstva do 250.000 čeških kruna za finansiranje svojih projekata.

Sklonište za ugrožene sive sokolove
Nakon dve godine, par ugroženih sivih sokolova vratio se početkom marta na dimnjak termoelektrane Ško-Energo u Mladoj Boleslavi. Kutiju sa sokolom postavio je Ško-Energo na visini od 168 metara – mogu se pratiti putem online kamere. Sokolovi su dosad odgajili 21 mladog sokola u leglu.

Zaposleni u Škodi aktivno podržavaju inicijative održivosti
Zaposleni proizvođača automobila daju vitalan doprinos očuvanju biodiverziteta i zaštiti okoline. U okviru programa „Škoda Trees“, radnici su prošle godine odigrali ključnu ulogu u pošumljavanju tornadom pogođene zajednice Hrušky u južnoj Moravskoj. Osim toga, oko 300 zaposlenih i njihovih porodica svake godine učestvuje u kampanji „Očistimo Češku“ oko tri češke lokacije Škoda Auto.

Posvećenost biodiverzitetu oko indijskih fabrika
Kao potpisnik Indijske inicijative za poslovanje i biološku raznolikost (IBBI), Škoda Auto Volkswagen India Pvt. Ltd. (SAVWIPL) posvećena je zaštiti biološke raznolikosti na indijskom potkontinentu kroz razne projekte. Na primer, mesto proizvođača automobila od 500 hektara u Puneu, Indija, pruža stanište za više od 340 vrsta biljaka, drveća i životinja, dok poseban vrt s leptirima i pčelama osigurava hranu i sklonište za insekte. U fabrici Aurangabad, „Oxygen Park“ i „Green Hub“ koji se sastoji od 36 500 stabala ne samo da proizvode kiseonik i vezuju ugljen-dioksid, već nude i mesta za gnežđenje autohtonih vrsta ptica i promovišu biodiverzitet. U drugoj fazi biće zasađeno još 50.000 stabala.

Solarni moduli u indijskom proizvodnom pogonu doprinose snabdevanju obnovljivom energijom. U Puneu, SAVWIPL India svečano je otvorio jedno od najvećih solarnih krovnih postrojenja u zemlji u automobilskoj industriji (26,6 miliona kWh godišnje).

U okrugu Alibag u Maharashtri, Škoda Auto podržava pošumljavanje 100 hektara degradiranog šumskog zemljišta s preko 500.000 stabala mangrova. Oni će igrati ulogu u sekvestraciji plavog ugljenika, kao i u povećanju sredstava za život lokalnih zajednica. Osim toga, projekti očuvanja vode pomažu u prikupljanju nekoliko miliona litara kišnice u regijama sklonim sušama. Time se podržava biodiverzitet, kao i obnavljanje podzemnih voda, od čeka ima koristi lokalno stanovništvo, poljoprivreda i stočarstvo.

Next Level – Škoda Strategy 2030
Škoda Auto se zalaže za smanjenje uticaja svojih poslovnih aktivnosti na okolinu. Proizvođač automobila razvio je strategiju „GreenFuture“ koja obuhvata ciljeve za zaštitu klime i održivost u celom lancu vrednosti. Fokusira na tri ključna područja: „GreenFactory“, „GreenProduct“ i „GreenRetail“. Škoda Auto je postavila cilj da tri češke fabrike postignu nultu neto emisiju do 2030. Osim toga, kompanija planira smanjenje emisije evropske flote za više od 50% u poređenju sa 2020. godinom.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *