U martu 1959. Škoda je predstavila dva sveobuhvatno unapređena vozila na Ženevskom sajmu automobila: model Octavia, zatvorenu limuzinu i model Felicia, kabriolet. Među mnogim drugim izmenama, ovi su automobili dobili redizajniranu prednju osovinu, gde je tradicionalna suspenzija s lisnatim oprugama zamenjena spiralnim oprugama uparenim s teleskopskim amortizerima. Što se tiče oznaka modela, proizvođač automobila odstupio je od numeričkog naziva modela i umesto toga se odlučio za rečne oznake.
Za limuzinu, ranije poznatu kao Š 440/445, odabrano je ime Octavia, izvedeno iz latinskog broja „octava“, što znači osma. To je bilo prikladno, jer je to bio osmi model koji je lansirao proizvođač automobila iz Mladá Boleslave od 1945. Pored toga, s tehničkog stanovišta, Octavia je bila osmo vozilo koje je imalo osnovni okvir, nezavisno prednje ogibljenje i četiri cilindra. Osnovnu verziju modela Octavia pokretao je 1,1-litarski četvorocilindrični motor koji isporučuje 29,4 kW (40 KS), pokreće zadnje točkove preko menjača s četiri brzine i postiže maksimalnu brzinu od 110 km/h. Snažnija Octavia Super imala je 1,2-litarski motor (33 kW/45 KS) koji je postizao maksimalnu brzinu od 115 km/h.
Felicia: simbol sreće osvaja Njujork
Uz model Octavia s četiri sedišta i zatvorenom karoserijom, početkom 1959. godine lansiran je i atraktivan kabriolet imena Felicia. Četvorocilindrični motor od 1089 cm³ s dvostrukim karburatorom podešen je za proizvodnju 50 KS (37 kW). Oznaka modela izvedena je iz latinske reči „felicitas“, što znači sreća. Škoda Felicia bila je naslednica modela Škoda 450 s otvorenim krovom, prvenstveno namenjene izvoznim tržištima. Između 1958. i 1959. godine proizvedeno je samo oko hiljadu primeraka ovog automobila. Međutim, proizvođač automobila bio je itekako svestan potencijala novog modela Felicia: tako su, nedugo nakon premijera u martu u Ženevi i Lajpcigu, tri nova kabrioleta krenula preko na New York Auto Show u Koloseumu u aprilu 1959. godine, kojem je prisustvovalo gotovo sedamdesetak izlagača iz celog sveta. Postojao je veliki interes za čehoslovački kabriolet, delom zahvaljujući zajedničkoj promociji s Miss SAD-a 1957. godine, Charlotte Sheffield. Iako karijera modela Felicia nije bila duga, bila je izuzetno uspešna. Do 1964. proizvedeno je gotovo 15.000 jedinica ove serije za tržišta Evrope, Južne i Srednje Amerike, pa čak i Afrike.
Osim nove osovine: mnoštvo tehničkih poboljšanja
I Octavia i Felicia bile su rezultat velikog remonta modela „Spartak“ s novom prednjom osovinom koja se među mnogima ističe kao ključna nadogradnja. Inženjeri su se usredsredili na smanjenje prenosa vibracija, povećanje udobnosti vožnje i poboljšanje podmazivanja i hlađenja motora.
Oživljavanje legendi: Octavia i Felicia u moderno doba
U 1990-im, simbolična i stvarna vrednost ovih oznaka modela opravdala je njihovo ponovno uvođenje. Tako je 26. oktobra 1994. nova Škoda Felicia hatchback službeno predstavljena javnosti u hotelu Atrium u Pragu. Naslednik modela Škoda Favorit bio je opremljen brojnim sigurnosnim karakteristikama, kao što su vazdušni jastuci i ABS sistem kočenja. U junu 1995. portfolio modela proširen je karavanskom varijantom Felicia Combi, koja je prvi put predstavljena javnosti na sajmu automobila u Brnu.
Prva moderna generacija modela Octavia debitovala je 1996. godine, označavajući prekretnicu u novijoj istoriji proizvođača automobila. Model je ubrzo postao najprodavanije vozilo proizvođača automobila. Druga generacija lansirana je 2004, a nakon nje treća 2012. Aktuelna četvrta moderna generacija debitovala je 2019. i doživela je facelifting u februaru 2024. S više od sedam miliona prodatih primeraka u svoje četiri moderne generacije, Octavia se nalazi među deset najprodavanijih automobila u Evropi i ostaje oslonac Škoda linije.
Škoda Srbija