Izveštaj o održivosti kompanije Škoda Auto za 2023. pruža opsežan pregled ažurirane strategije održivosti češkog proizvođača automobila, s detaljima inicijativa i napretka u svim područjima zaštite okoline, društva i upravljanja (ESG). Kompanija Škoda Auto je posvećena sistemskom smanjenju uticaja poslovanja na okolinu. U isto vreme, kompanija je predana poboljšanju lokalnih ekosistema i ponudi međunarodne humanitarne pomoći, podržavajući pojedince, zajednice i regionalni razvoj u Mladá Boleslavi, Vrchlabí i Kvasinyju, gde se nalaze njene proizvodne lokacije. Osim ovih napora, izveštaj uključuje uvide u korporativno upravljanje, politiku korporativne kulture i implementaciju alata za integritet.
„Ove godine prvi put objavljujemo Izveštaj o održivosti uz godišnji izveštaj. Ovaj pristup standardizovao je naše cikluse izveštavanja i privlači više pažnje na naše ciljeve održivosti i društvene obaveze. Štaviše, naglašava važnost doslednog, transparentnog i detaljnog izveštavanja o ključnim ESG temama.“
Karsten Schnake, član uprave Škoda Auto za nabavku i predstavnik odbora za održivost
GreenProduction: Opsežne mere za smanjenje uticaja kompanije na okolinu
Škoda Auto značajno napreduje prema postizanju proizvodnje bez emisija ugljenika u svoje tri češke fabrike do 2030. U jesen 2023. kompanija je pustila u rad krovni solarni energetski sistem u svojoj glavnoj fabrici u Mladá Boleslavi. Ovaj sistem može da proizvede više od dva gigavat sata (GWh) električne energije godišnje bez emisija, pokrivajući područje veće od 10.000 m².
Kako bi tačno procenili uticaj svojih proizvodnih procesa na okolinu, Škoda Auto je uvela ključnu metriku poznatu kao indikator ‘Smanjenje uticaja proizvodnje na okolinu (UEP)’. Ovo je osmišljeno za merenje smanjenja potrošnje energije, emisije CO₂, potrošnje vode, stvaranja otpada i emisije isparljivih organskih jedinjenja (VOC) po proizvedenom vozilu. Ova metrika potvrđuje da je 2023. godine potrošnja vode po automobilu u češkim fabrikama smanjena za 37,7% u poređenju s 2010. godinom, a potrošnja energije smanjena je za 38,8% na 1,38 MWh u istom periodu. Do 2025. godine Škoda Auto namerava da smanji ukupni UEP za 52,5% u poređenju s 2010. godinom.
GreenProduct: Povećanje upotrebe recikliranih materijala
U skladu sa principima cirkularne ekonomije i kroz blisku saradnju sa svojim dobavljačima, Škoda Auto sistemski povećava upotrebu prirodnih, recikliranih i materijala koji mogu da se recikliraju u svojim vozilima. Na primer, u novom modelu Superb, svi tekstilni materijali na sedištima i panelima vrata izrađeni su od 100% recikliranog poliestera. Strugač za led u poklopcu rezervoara i kišobran u vratima, koje je prvi imao model Superb, sada su takođe izrađeni od održivih materijala. Škoda Auto planira postupno da povećava i udeo recikliranih materijala u budućim modelima. Počevši od 2025. godine, kompanija namerava da udvostruči količinu reciklirane plastike na približno 40 kg neto težine materijala po vozilu.
GreenRetail: Poboljšanje održivosti u prodajnoj i servisnoj mreži
Kao članica Volkswagen koncerna, Škoda Auto uključena je u maloprodajnu inicijativu goTOzero, koja služi kao putokaz za dekarbonizaciju prodajne i servisne mreže. Do 2030. godine Škoda Auto ima za cilj smanjenje ugljeničnog otiska svojih prodajnih i servisnih mreža za najmanje 30% u odnosu na nivo iz 2020. godine. Konkretno, strategija je usmerena na maksimiziranje upotrebe otpada, smanjenje potrošnje energije i upotrebu kišnice.
Sistem S-Rating: Okvir za odgovorno traženje izvora
U saradnji s dobavljačima, Škoda Auto koristi S-rating sistem koji definiše obavezne okvirne uslove u kritičnim oblastima, uključujući zaštitu okoline, ljudska prava, radnička prava, transparentnu poslovnu praksu, pošteno tržišno ponašanje i integraciju kriterijuma održivosti u organizacione operacije i procese. U 2023. godini 90% prometa Škoda Auta (na osnovu ukupnog prometa u proteklih 12 meseci) ostvareno je s dobavljačima koji su postigli najvišu ocenu održivosti.
Snažan društveni angažman s ljudima i zajednicama
Škoda Auto se aktivno uključuje u društveno odgovorno poslovanje, posebno kroz inicijative koje podržavaju lokalne ekosisteme. Na primer, program Krakonoš Gardens, koji je uspostavio Škoda Auto Endowment Fund, promoviše biološku raznolikost u područjima koja okružuju objekte u Mladá Boleslav, Kvasiny i Vrchlabí. Pod zastavom #ŠkodaAutoHelps, proizvođač automobila proširio je humanitarnu pomoć ratnim izbeglicama iz Ukrajine. Osim toga, nakon razornog zemljotresa koji je pogodio delove Turske i Sirije u februaru 2023. godine, Volkswagen grupa, uključujući Škoda Auto i njene sestrinske brendove, donirala je milion evra hitne humanitarne pomoći. Kasnije su proširili ovu podršku u saradnji s Volkswagenom i regionalnim partnerima, osigurali su 75 kontejnerskih kuća kako bi pomogli porodicama svojih uvoznika u pogođenim regijama Turske.
Podsticanje poštovanja, različitosti i uključenosti
Škoda Auto aktivno njeguje kulturu prihvatanja, jednakih mogućnosti, različitosti i saradnje pune poštovanja. Kompanija je svoju predanost raznolikosti i inkluziji uvrstila u svojoj Next Level – Škoda Strategy 2030. i ima detaljne dodatne mere u svojoj Strategiji raznolikosti 2030. Godine 2023. projekat Škoda Enyaq Coupé Respectline istakao je predanost kompanije promovisanju različitosti, jednakih prava, pravednosti i inkluziji. Automobil je razvijen u saradnji sa zaposlenima u Škoda Auto.
Rezultati u drugim ključnim područjima – kao što su tehnički razvoj, nabavka, proizvodnja, logistika, prodaja i marketing i finansijski rezultati Škoda Auto sažeti su u godišnjem izveštaju kompanije.
Najnoviji Izveštaj o održivosti Škoda Auto i Godišnji izveštaj za 2023. dostupni su za preuzimanje na Škoda Reporting 2023 i sustainability microsite.